Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: FA Competitions:
F.A. Cup 2018-19

 

First page Previous page 1 2 3 4 5 6 7 Next page Last page  View All


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 12, 2018, 6:02 PM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #26 of 153 (12589 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 15, 2018, 7:29 AM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #27 of 153 (11657 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 15, 2018, 7:49 AM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #28 of 153 (11640 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 16, 2018, 8:01 AM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #29 of 153 (11103 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

PLEASE PRIVATE MESSAGE ANY ADDITIONS/CORRECTIONS

Extra Preliminary Qualifying Round

Saturday 11th August (with replays by 7.45 p.m. the following Thursday)

Winners 2,250, Losers 750

368 teams

80 Level 10
270 Level 9 (another 9 did not enter)
18 Level 8 (with lowest P.P.G.) (another 2 did not enter)

Zone 1
001 Consett (9NL1) v North Shields (9NL1) 2-1 292
002 Thackley (9NCEP) v Whitley Bay (9NL1) 2-3 131
003 Hebburn Town (9NL1) v Dunston U.T.S. (9NL1) 2-3 233
004 Ashington (9NL1) v Knaresborough Town (9NCEP) 0-2 185
005 Goole (9NCEP) v Morpeth Town (8NP1E) 1-5 171
006 Glasshoughton Welfare (10NCE1) v Blyth (9NL1) 1-2 106
007 Newcastle Benfield (9NL1) v Stockton Town (9NL1) 1-1 186 (replay Wed 7.45) 3-0 269
008 Selby Town (10NCE1) v Whickham (9NL1) 3-2 160
009 Seaham Red Star (9NL1) v Heaton Stannington (10NL2) 1-1 76 (replay Wed 7.30) 4-4 AET (4-4) 4-2p 201
010 Team Northumbria (9NL1) (withdrawn) v Shildon (9NL1) (walkover)
011 Northallerton Town (10NL2) v Garforth Town (9NCEP) 0-4 110
012 Guisborough Town (9NL1) v Newton Aycliffe (9NL1) 3-3 144 (replay Tue 7.45) 2-0 201
013 Barnoldswick Town (9NWCP) v Billingham Synthonia (10NL2) 1-1 157 (replay Wed 7.45) 4-0 149
014 Washington (10NL2) v West Auckland Town (9NL1) 0-4 102
015 Sunderland Ryhope C.A. (9NL1) v Sunderland Ryhope C.W. (9NL1) 5-2 173
016 Bridlington Town (9NCEP) v Harrogate Railway Athletic (9NCEP) 3-0 221
017 Penrith (9NL1) v Albion Sports (9NCEP) 0-3 106
018 Bishop Auckland (9NL1) v Pickering Town (8NP1E) 0-2 321

Zone 2
019 A.F.C. Darwen (10NWC1N) v Barnton (10NWC1S) 3-1 89
020 Liversedge (9NCEP) v Padiham (9NWCP) 5-2 120
021 City of Liverpool (9NWCP) v Silsden (9NWCP) 3-1 630
022 A.F.C. Liverpool (10NWC1N) v Ashton Athletic (9NWCP) 2-2 139 (replay Tue 7.45) 1-4 148
023 Widnes (8NP1W) v Northwich Victoria (9NWCP) 1-1 126 (replay Wed 7.45) 0-1 AET (0-0) 132
024 Burscough (9NWCP) v 1874 Northwich (9NWCP) 2-2 150 (replay Tue 7.45) 3-3 AET (2-2) 4-2p 213
025 Congleton Town (9NWCP) v Eccleshill United (9NCEP) 1-0 149
026 Prestwich Heys (10NWC1N) v Abbey Hey (9NWCP) 2-1 188
027 West Didsbury & Chorlton (9NWCP) v Squires Gate (9NWCP) 2-3 214
028 Winsford United (9NWCP) v Irlam (9NWCP) 1-2 148
029 Penistone Church (9NCEP) v Bootle (9NWCP) 2-1 165
030 Hemsworth Miners Welfare (9NCEP) v Runcorn Town (9NWCP) 1-1 130 (replay Wed 7.45) 0-1 102
031 Hallam (10NCE1) v Runcorn Linnets (8NP1W) (Sun 3.00) 0-2 327
032 Maltby Main (9NCEP) v Athersley Recreation (9NCEP) 3-0 97
033 Parkgate (10NCE1) v Sandbach United (10NWC1S) 2-0 89
034 Litherland R.E.M.Y.C.A. (9NWCP) v Charnock Richard (9NWCP) 4-2 126
(Litherland R.E.M.Y.C.A. expelled by F.A. on Tue 28th Aug for using an ineligible player and Charnock Richard reinstated)
035 Maine Road (10NWC1S) v Handsworth Parramore (9NCEP) 0-1 105

Zone 3
036 Walsall Wood (9MIDP) v Worcester City (9MIDP) 1-1 187 (replay Tue 7.45) 1-1 AET (0-0) 3-2p 350
037 Highgate United (9MIDP) v A.F.C. Wulfrunians (9MIDP) 1-0 74
038 Boldmere St. Michaels (9MIDP) v Malvern Town (10WMP) 2-2 133 (replay Tue 7.45) 2-3 203
039 Atherstone Town (10MID1) v Hanley Town (9NWCP) 1-1 178 (replay Tue 7.45) 4-1 105
040 Stourport Swifts (9MIDP) v Shawbury United (10WMP) 2-1 124
041 Wednesfield (10WMP) v Rocester (10MID1) 2-1 40
042 Coventry United (9MIDP) v Rugby Town (9UCP) (Sun 3.00) 1-2 258
043 Coventry Sphinx (9MIDP) v Whitchurch Alport (9NWCP) 0-1 175
044 Haughmond (10WMP) v Wolverhampton S.C. (9MIDP) 2-0 66
045 Racing Club Warwick (10MID1) v Coleshill Town (8SL1E) 4-3 219
046 Romulus (9MIDP) v Westfields (9MIDP) 6-1 72
047 Ellesmere Rangers (10NWC1S) v Leicester Road (10MID1) 0-1 73
048 Sporting Khalsa (9MIDP) v Tividale (10WMP) 2-1 125

Zone 4
049 Long Eaton United (9MIDP) v St. Andrews (Leics) (10UC1) 2-1 54
050 Sleaford Town (9UCP) v South Normanton Athletic (9MIDP) 0-1 112
051 Heather St. Johns (10MID1) v Kimberley Miners Welfare (10EMC) 3-6 73
052 Kirby Muxloe (9UCP) v A.F.C. Mansfield (8NP1E) 0-6 83
053 Clipstone (10EMC) v Barton Town (9NCEP) 0-0 84 (replay Tue 7.45) 4-3 136
054 Lutterworth Town (10UC1) v Heanor Town (10EMC) 2-1 216
055 Hinckley (10MID1) v Anstey Nomads (10UC1) 1-1 218 (replay Tue 7.45) 3-4 AET (2-2) 237
056 Worksop Town (9NCEP) v Shepshed Dynamo (9MIDP) 3-3 341 (replay Tue 7.45) 5-4 AET (2-2) 207
057 Rainworth Miners Welfare (10EMC) v Dunkirk (9MIDP) 2-1 78
058 Staveley Miners Welfare (9NCEP) v Boston Town (9UCP) 4-2 161
059 Teversal (10EMC) v Loughborough University (9MIDP) 1-2 74
060 Oadby Town (9UCP) v Shirebrook Town (10NCE1) 3-1 147
061 Bottesford Town (9NCEP) v Radford (10EMC) 3-1 84
062 Quorn (9MIDP) v Belper United (10EMC) 6-1 127
063 Leicester Nirvana (9UCP) v Grimsby Borough (10NCE1) 0-3 63

Zone 5
064 Cogenhoe United (9UCP) v Wisbech Town (8NP1E) 1-2 147
065 Wellingborough Whitworth (9UCP) v Harborough Town (9UCP) 0-1 41
066 Deeping Rangers (9UCP) v Holbeach United (9UCP) 3-2 182
067 Raunds Town (10UC1) v Eynesbury Rovers (9UCP) 1-2 73
068 Arlesey Town (9SSMP) v Desborough Town (9UCP) 3-4 125
069 Thetford Town (9ECOP) v Fakenham Town (10ES1N) (Fri 7.45) 1-0 170
070 Northampton Sileby Rangers (10UC1) v Ely City (9ECOP) 2-0 114
071 Godmanchester Rovers (9ECOP) v Newport Pagnell Town (9UCP) 2-0 103
072 Biggleswade United (9SSMP) v Wellingborough Town (9UCP) 1-1 88 (replay Tue 7.45) 1-2 130
073 Histon (9ECOP) v Peterborough Northern Star (9UCP) 6-1 156
074 Daventry Town (9UCP) v Potton United (9SSMP) 9-2 61
075 Biggleswade (9SSMP) v Northampton O.N. Chenecks (9UCP) 2-0 91
076 Swaffham Town (10ES1N) v Yaxley (8SL1E) 1-3 95
077 Rothwell Corinthians (9UCP) v Pinchbeck United (9UCP) 3-0 60

Zone 6
078 Hullbridge Sports (9ESSX) v Gorleston (9ECOP) 2-1 113
079 Wroxham (9ECOP) v Saffron Walden Town (9ESSX) 1-1 126 (replay Tue 7.45) 2-3 AET (2-2) 272
080 Great Yarmouth Town (9ECOP) v Hadleigh United (9ECOP) (at Hadleigh United) 1-3 86
081 Walthamstow (9ESSX) v Walsham Le Willows (9ECOP) 3-1 78
082 Kirkley & Pakefield (9ECOP) v F.C. Clacton (9ECOP) 2-2 94 (replay Tue 7.45) (at Holland F.C.) P-P (pitch unplayable)
(revised date Tue 21st 7.45) (at Kirkley & Pakefield) 2-3 114
083 Wodson Park (10SSM1) v Hoddesdon Town (9ESSX) 1-3 also 94
084 Tower Hamlets (9ESSX) v Stanway Rovers (9ESSX) (at Stanway Rovers) 1-3 50 (abandoned 80 minutes, players fighting)
(F.A. investigation) (re-match Tues 21st 7.45 at Stanway Rovers) 0-2 60
085 Norwich United (9ECOP) v Takeley (9ESSX) 1-2 85
086 St. Margaretsbury (9ESSX) v Enfield (9ESSX) (Sun 2.00) 2-0 148
087 Framlingham Town (9ECOP) v Whitton United (9ECOP) 1-1 87 (replay Tue 7.45) 1-3 73
088 Southend Manor (9ESSX) v F.C. Romania (8IS1SC) 1-3 65
089 Wivenhoe Town (10ES1S) v Brantham Athletic (9ECOP) 0-5 78
090 Stowmarket Town (9ECOP) v Basildon United (8IS1N) 0-2 282
091 Sporting Bengal United (9ESSX) v Ilford (9ESSX) 4-3 55
092 Haverhill Rovers (9ECOP) v Haverhill Borough (10ES1N) (12.30) (B.B.C. Sport) 2-0 602
093 Ipswich Wanderers (10ES1N) v Baldock Town (9SSMP) 0-5 66
094 Barkingside (9ESSX) v Wadham Lodge (now Leyton Athletic) (9ESSX) 0-0 50 (replay Wed 7.45) 0-3 100
095 Cockfosters (9SSMP) v Newmarket Town (9ECOP) 0-2 77
096 Woodbridge Town (9ECOP) v Clapton (9ESSX) 2-2 117 (replay Tue 7.45) 1-1 AET (1-1) 5-4p 66
097 Burnham Ramblers (10ES1S) v West Essex (9ESSX) 3-5 102
098 Stansted (9ESSX) v Sawbridgeworth Town (9ESSX) (at Bishop's Stortford) (Sun 2.00) 2-1 137
099 Redbridge (9ESSX) v Long Melford (9ECOP) 1-3 52

Zone 7
100 Oxhey Jets (9SSMP) v Wantage Town (9HELP) 3-4 77
101 Tuffley Rovers (9HELP) v Colney Heath (9SSMP) 1-4 94
102 Winslow United (10SSM1) v Easington Sports (10HEL1W) (Fri 7.45) 2-2 351 (replay Tue 7.45) 0-2 123
103 Harpenden Town (9SSMP) v Edgware Town (9SSMP) 1-0 191
104 Hadley (9SSMP) v Fairford Town (9HELP) 2-0 66
105 Brackley Town Saints (9HELP) v London Colney (9SSMP) (at Oxford City) 1-0 31
106 London Lions (10SSM1) v Wembley (9SSMP) 2-1 57
107 Windsor (9HELP) v Highworth Town (8SL1W) 3-3 125 (replay Wed 7.45) 2-1 204
108 Bishops Cleeve (9HELP) v Stotfold (9SSMP) 5-2 103
109 A.F.C. Hayes (9COCOP) v Lydney Town (9HELP) 1-2 35
110 Flackwell Heath (9HELP) v North Greenford United (9SSMP) 0-2 70
111 Tring Athletic (9SSMP) v Berkhamsted (8SL1E) 0-2 202
112 Southall (9COCOP) v Leverstock Green (9SSMP) (Sun 3.00) 0-1 75
113 Holmer Green (9HELP) v Longlevens (9HELP) 0-1 54
114 Ardley United (9HELP) v Shortwood United (9WSTP) 7-0 95
115 Holyport (10HEL1E) v Brimscombe & Thrupp (9HELP) 1-2 89
116 Abingdon United (9HELP) v Burnham (10HEL1E) 2-2 77 (replay Tue 7.45) 0-2 72
117 Crawley Green (9SSMP) v Woodley United (10HEL1E) 7-1 56
118 Reading City (9HELP) v Chipping Sodbury Town (9WSTP) 1-1 146 (replay Tue 7.45) 1-2 AET (1-1) 92
119 Leighton Town (9SSMP) v Royal Wootton Bassett Town (9HELP) 0-1 128

Zone 8
120 Arundel (9SCP) v Chertsey Town (9COCOP) 4-1 75
121 Sutton Common Rovers (9COCOP) v C.B. Hounslow United (9COCOP) (Sun 3.00) 0-2 94
122 Broadbridge Heath (9SCP) v Shoreham (9SCP) 0-2 82
123 Langney Wanderers (9SCP) v Epsom & Ewell (10COCO1) (Sun 3.00) 1-2 189
124 Bearsted (9SCP) v Chichester City (9SCP) 2-1 156
125 Redhill (9COCOP) v Horley Town (9COCOP) 1-3 128
126 A.F.C. Croydon Athletic (9SCEP) v Rochester United (10SCE1) 5-0 58
127 Spelthorne Sports (9COCOP) v Peacehaven & Telescombe (9SCP) 3-0 81
128 Hassocks (9SCP) v Erith Town (9SCEP) 1-3 62
129 Worthing United (10SC1) v Littlehampton Town (10SC1) 1-1 55 (replay Wed 7.30) 4-2 AET (2-2) 144
130 Little Common (9SCP) v Bedfont Sports (8IS1SC) (at Eastbourne United) (Sun 1.00) 2-2 102 (replay Tue 7.45) 1-2 61
131 Crowborough Athletic (9SCEP) v Hanworth Villa (9COCOP) 1-1 120 (replay Tue 7.30) 0-2 110
132 Raynes Park Vale (9COCOP) v Lingfield (9SCP) 3-0 86
133 A.F.C. Uckfield Town (9SCP) v Glebe (9SCEP) 1-0 53
134 Abbey Rangers (9COCOP) v Newhaven (9SCP) 0-4 73
135 Cobham (9COCOP) v Sheppey United (9SCEP) 1-0 80
136 Fisher (9SCEP) v Horsham Y.M.C.A. (9SCP) 1-2 157
137 Loxwood (9SCP) v Hollands & Blair (9SCEP) 2-1 80
138 Sevenoaks Town (8IS1SE) v Lordswood (9SCEP) 6-1 131
139 Crawley Down Gatwick (9SCP) v Three Bridges (8IS1SE) 0-1 118
140 Eastbourne United (9SCP) v Hackney Wick (10ES1S) 0-2 69
141 Cray Valley (P.M.) (9SCEP) v Eastbourne Town (9SCP) (Sun 3.00) 3-2 147
142 Croydon (9SCEP) v Tunbridge Wells (9SCEP) 2-2 96 (replay Tue 7.45) 3-2 AET (2-2) 162
143 Erith & Belvedere (10SCE1) v Saltdean United (9SCP) 0-0 71 (replay Tue 7.45) 0-2 89
144 Haywards Heath Town (8IS1SE) v Lancing (9SCP) 0-2 106
145 Rusthall (9SCEP) v Wick (10SC1) (at Tunbridge Wells) (Sun 3.00) 3-0 185
146 East Preston (9SCP) v Balham (9COCOP) 0-2 108
147 K Sports (9SCEP) v Pagham (9SCP) 2-2 101 (replay Tue 7.30) 0-2 88
148 Deal Town (9SCEP) v Whitstable Town (8IS1SE) 2-2 187 (replay Wed 7.45) 3-4 236
149 Broadfields United (10SSM1) v Banstead Athletic (9COCOP) 3-0 53
150 Chatham Town (9SCEP) v Walton & Hersham (9COCOP) 3-1 195
151 Corinthian (9SCEP) v Canterbury City (9SCEP) 3-0 49
152 Beckenham Town (9SCEP) v Colliers Wood United (9COCOP) 1-1 70 (replay Tue 7.45) 2-0 AET (0-0) 86

Zone 9
153 Hamworthy United (9WSSXP) v Team Solent (9WSSXP) 3-2 90
154 Melksham Town (8SL1W) v Badshot Lea (9COCOP) 4-0 238
155 A.F.C. Stoneham (10WSSX1) v A.F.C. Portchester (9WSSXP) 0-0 129 (replay Tue 7.45) 3-0 74
156 Newport (IoW) (10WSSX1) v Amesbury Town (10WSSX1) 3-1 140
157 Knaphill (9COCOP) v Sholing (9WSSXP) 0-3 100
158 Guildford City (9COCOP) v Petersfield Town (10WSSX1) (at Godalming Town) 0-1 87
159 Tadley Calleva (9WSSXP) v Baffins Milton Rovers (9WSSXP) 1-3 187
160 Bemerton Heath Harlequins (9WSSXP) v Cowes Sports (9WSSXP) 1-0 51
161 Andover New Street (9WSSXP) v Romsey Town (10WSSX1) 4-0 121
162 United Services Portsmouth (10WSSX1) v Andover Town (10WSSX1) (at A.F.C. Portchester) 5-2 42
163 Horndean (9WSSXP) v Godalming Town (10COCO1) 5-0 75
164 Hamble Club (9WSSXP) v Alresford Town (9WSSXP) 1-1 125 (replay Tue 7.45) 2-0 92
165 Farnham Town (10COCO1) v Binfield (9HELP) 1-2 57
166 Brockenhurst (9WSSXP) v Christchurch (9WSSXP) 2-2 153 (replay Tue 7.45) 2-0 152
167 Bashley (9WSSXP) v Bournemouth (9WSSXP) 0-2 148
168 Fareham Town (9WSSXP) v Frimley Green (10COCO1) 1-2 80
169 Ascot United (9HELP) v Camberley Town (9COCOP) (Fri 7.45) 2-1 277
170 Sandhurst Town (10COCO1) v Lymington Town (9WSSXP) 1-1 42 (replay Wed 7.45) (at New Milton Town) 1-5 67

Zone 10
171 Clevedon Town (9WSTP) v Portland United (9WSSXP) 1-2 102
172 Westbury United (9WSTP) v Cribbs (9WSTP) 3-0 58
173 Hallen (9WSTP) v Longwell Green Sports (10WST1) 0-0 40 (replay Tue 7.45) 1-0 69
174 Wells City (10WST1) v Shaftesbury (9WSSXP) 2-5 102
175 Bodmin Town (10SWPP) v Keynsham Town (10WST1) 4-4 122 (replay Tue 7.45) 3-1 139
176 Cheddar (10WST1) v Bridgwater Town (9WSTP) 3-2 120
177 Shepton Mallet (9WSTP) v Willand Rovers (9WSTP) 1-1 115 (replay Wed 7.30) 0-3 157
178 Bitton (9WSTP) v Tavistock (10SWPP) 7-0 200
179 Buckland Athletic (9WSTP) v Pewsey Vale (10HEL1W) 3-0 131
180 Bridport (9WSTP) v Wellington A.F.C. (9WSTP) 0-0 166 (replay Wed 7.45) (at Cullompton Rangers) 3-0 97
181 Hengrove Athletic (9WSTP) v Plymouth Parkway (9WSTP) 1-5 62
182 Saltash United (10SWPP) v Odd Down (9WSTP) 1-0 92
183 Brislington (9WSTP) v Cadbury Heath (9WSTP) 1-2 57
184 Bradford Town (9WSTP) v Roman Glass St. George (9WSTP) 5-2 109


(This post was edited by John Treleven on Sep 19, 2018, 5:10 PM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 16, 2018, 8:10 AM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #30 of 153 (11095 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 24, 2018, 10:32 AM

Posts: 8235
Location:
Team(s):

Post #31 of 153 (9885 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Sigh, to replace the deleted posts

Sunday games
31 Hallam 0-2 Runcorn Linnets
42 Coventry United 1-2 Rugby Town
86 St Margaretsbury 2-0 Enfield
98 Stansted 2-1 Sawbridgeworth Town
112 Southall 0-1 Leverstock Green
121 Sutton Common Rovers 0-2 CB Hounslow United
123 Langney Wanderers 1-2 Epsom & Ewell
130 Little Common 2-2 Bedfont Sports
141 Cray Valley PM 3-2 Eastbourne Tpwn
145 Rusthall 3-0 WIck

Extra Preliminary Round Rematch
84 Tower Hamlets 0-2 Stanway Rovers (@ Stanway Rovers)

Extra Preliminary Round Replays
7 Stockton Town 0-3 Newcastle Benfield
9 Heaton Stannington 4-4 Seaham Red Star (Seaham Red Star won 4-2 on penalties)
12 Newton Aycliffe 0-2 Guisborough Town
13 Billingham Synthonia 0-4 Barnoldswick Town
22 Ashton Athletic 4-1 AFC Liverpool
23 Northwich Victoria 1-0 Widnes
24 1874 Northwich 3-3 Burscough (Burscough won 4-2 on penalties)
30 Runcorn Town 1-0 Hemsworth Miners Welfare
36 Worcester City 1-1 Walsall Wood (Walsall Wood won 3-2 on penalties)
38 Malvern Town 3-2 Boldmere St Michaels
39 Hanley Town 1-4 Atherstone Town
53 Barton Town 3-4 Clipstone
55 Anstey Nomads 4-3 Hinckley
56 Shepshed Dynamo 4-5 Worksop Town
72 Wellingborough Town 2-1 Biggleswade United
79 Saffron Walden Town 3-2 Wroxham
82 FC Clacton 3-2 Kirkley & Pakefield (@ Kirkley & Pakefield)
87 Whitton United 3-1 Framlingham Town
94 Leyton Athletic 3-0 Barkingside
96 Clapton 1-1 Woodbridge Town (Woodbridge Town won 5-4 on penalties)
102 Easington Sports 2-0 Winslow United
107 Highworth Town 1-2 Windsor
116 Burnham 2-0 Abingdon United
118 Chipping Sodbury Town 2-1 Reading City
129 Littlehampton Town 2-4 Worthing United
130 Bedfont Sports 2-1 Little Common
131 Hanworth Villa 2-0 Crowborough Athletic
142 Tunbridge Wells 2-3 Croydon
143 Saltdean United 2-0 Erith & Belvedere
147 Pagham 2-0 K Sports
148 Whitstable Town 4-3 Deal Town
152 Colliers Wood United 0-2 Beckenham Town
155 AFC Portchester 0-3 AFC Stoneham
164 Alresford Town 0-2 Hamble Club
166 Christchurch 0-2 Brockenhurst
170 Lymington Town 5-1 Sandhurst Town
173 Longwell Green Sports 0-1 Hallen
175 Keynsham Town 1-3 Bodmin Town
177 Willand Rovers 3-0 Shepton Mallet
180 Wellington (Somerset) 0-3 Bridport


paulh66
Qatar World Cup bid member!


Aug 24, 2018, 4:51 PM

Posts: 18404
Location: Surrey
Team(s): Tranmere Rovers, South Liverpool (the South will rise again), Cammell Laird

Post #32 of 153 (9780 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Have to say I far prefer this simpler format of recording the results. All the clutter (league, step, attendance etc) might have value for the statisticians but I find it off-putting if you just want to find out the results and draws.


kirby knitters
Qatar World Cup bid member!

Aug 24, 2018, 5:05 PM

Posts: 17177
Location: Kirby Muxloe
Team(s): Hinckley United FC.

Post #33 of 153 (9771 views)
Shortcut
Re: [paulh66] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Attendance is alway nice to see but yes get rid of the rest.


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 24, 2018, 6:46 PM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #34 of 153 (9726 views)
Shortcut
Re: [kirby knitters] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

To reiterate that nothing is removed, just updated

Different people want different things

The inclusion of the levels/leagues satisfies those that ask about those beating higher level teams, meeting teams from their own divisions, the lowest teams remaining in the draw

Others like the attendances included and this is by far the hardest information to obtain for all the ties

So it is all included and each person can pick out what they want from it


paulh66
Qatar World Cup bid member!


Aug 24, 2018, 8:13 PM

Posts: 18404
Location: Surrey
Team(s): Tranmere Rovers, South Liverpool (the South will rise again), Cammell Laird

Post #35 of 153 (9693 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Yes, I get all that, that's why I said it might have value for the statisticians. Must admit I don't know if the results alone are always posted on this site these days - it was almost by accident I saw Richard's posting earlier today. But, if one of the aims of this section is to be the first port of call for the full set of the day's results (and I don't know if that is the aim) then the simple format is the way to achieve that. If it's good enough for the BBC...!


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 25, 2018, 5:10 AM

Posts: 8235
Location:
Team(s):

Post #36 of 153 (9613 views)
Shortcut
Re: [paulh66] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Preliminary Round Friday night results

58 Thetford Town 0-5 Godmanchester Rovers
73 Bowers & Pitsea 1-0 Barking (@ Aveley)
74 Coggeshall Town 0-0 Witham Town (replay Tues 4 Sep)
107 Tooting & Mitcham United 2-1 Horley Town
143 US Portsmouth 1-3 Sholing


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 25, 2018, 6:37 PM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #37 of 153 (9413 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

PLEASE PRIVATE MESSAGE ANY ADDITIONS/CORRECTIONS

Preliminary Qualifying Round

Saturday 25th August (with replays by 7.45p.m. the following Thursday)

Any replay involving a club that is involved in a fixture scheduled on Bank Holiday Monday
should be played in the week of Monday 3rd September, unless it is mutually agreed to play on an earlier date

Winners 2,890, Losers 960

320 teams

184 survivors of the previous round
120 Level 8 (with highest P.P.G.)
16 Level 7 (with lowest P.P.G.)

Zone 1
001 Knaresborough Town (9NCEP) v Blyth (9NL1) 5-1 165
002 Bridlington Town (9NCEP) v Garforth Town (9NCEP) 1-2 231
003 Dunston U.T.S. (9NL1) v Pontefract Collieries (8NP1E) 4-2 241
004 Newcastle Benfield (9NL1) v West Auckland Town (9NL1) 1-0 191
005 Whitley Bay (9NL1) v Barnoldswick Town (9NWCP) 6-1 305
006 Morpeth Town (8NP1E) v Marske United (8NP1E) 1-0 230
007 Consett (9NL1) v Seaham Red Star (9NL1) 5-2 251
008 Tadcaster Albion (8NP1E) v Shildon (9NL1) 4-1 302
009 Clitheroe (8NP1W) v Sunderland Ryhope C.A. (9NL1) 6-6 230 (replay Tue 4th 7.45) 3-2 248
010 Kendal Town (8NP1W) v Selby Town (10NCE1) 1-1 125 (replay Tue 4th 7.45) 1-1 AET (1-1) 5-3p 377
011 Pickering Town (8NP1E) v Colne (8NP1W) (at Scarborough Athletic) (Sat 5.00) 0-4 123
012 Albion Sports (9NCEP) v Guisborough Town (9NL1) 2-2 120 (replay Wed 7.45) 0-4 213

Zone 2
013 Ashton Athletic (9NWCP) v Skelmersdale United (8NP1W) 2-1 135
014 Ossett United (8NP1E) v Mossley (8NP1W) 2-2 432 (replay Tue 4th 7.45) 1-1 AET (1-1) 2-4 246
015 Burscough (9NWCP) v Northwich Victoria (9NWCP) 2-0 95
016 Atherton Collieries (8NP1W) v Colwyn Bay (8NP1W) 2-1 184
017 Kidsgrove Athletic (8NP1W) v Ramsbottom United (8NP1W) 1-1 120 (replay Tue 4th 7.45) 0-0 AET (0-0) 3-2p 168
018 Stocksbridge Park Steels (8NP1E) v Bamber Bridge (7NPP) 1-3 144
019 Prescot Cables (8NP1W) v Irlam (9NWCP) 1-2 303
020 Brighouse Town (8NP1E) v Parkgate (10NCE1) 0-2 121
021 Prestwich Heys (10NWC1N) v Radcliffe (8NP1W) (Sat 12.30) (B.B.C. Sport) 0-2 513
022 Droylsden (8NP1W) v Squires Gate (9NWCP) 4-4 164 (replay Tue 4th 7.45) 0-1 157
023 Hyde United (7NPP) v Sheffield (8NP1E) 5-1 381
024 Handsworth Parramore (9NCEP) v Congleton Town (9NWCP) 0-1 138
025 Frickley Athletic (8NP1E) v Liversedge (9NCEP) 10-1 165
026 Runcorn Linnets (8NP1W) v Maltby Main (9NCEP) 1-2 256
027 Penistone Church (9NCEP) v Runcorn Town (9NWCP) 1-3 207
028 Litherland R.E.M.Y.C.A. (9NWCP) v Leek Town (8NP1W) P-P
(F.A. investigation in to a Litherland R.E.M.Y.C.A. player's eligibility in their previous round v Charnock Richard)
(Litherland R.E.M.Y.C.A. expelled by F.A. on Tue 28th Aug for using an ineligible player and Charnock Richard reinstated)
Charnock Richard (9NWCP) v Leek Town (8NP1W) Tue 4th Sept 7.45) 2-2 232 (replay Sat 8th Sept 3.00) 2-3 243
029 A.F.C. Darwen (10NWC1N) v Trafford (8NP1W) 1-4 174
030 City of Liverpool (9NWCP) v Glossop North End (8NP1W) 1-1 462 (replay Tue 4th 7.45) 3-2 AET (2-2) 348

Zone 3
031 Stourport Swifts (9MIDP) v Sporting Khalsa (9MIDP) 2-1 126
032 Sutton Coldfield Town (8SL1E) v Gresley (8NP1E) 3-1 122
033 Alvechurch (7SPC) v Bromsgrove Sporting (8SL1E) 4-3 730
034 Malvern Town (10WMP) v Racing Club Warwick (10MID1) 1-2 230
035 Bedworth United (7SPC) v Atherstone Town (10MID1) 1-3 326
036 Romulus (9MIDP) v Newcastle Town (8NP1W) 4-0 82
037 Walsall Wood (9MIDP) v Whitchurch Alport (9NWCP) 2-1 101
038 Highgate United (9MIDP) v Leicester Road (10MID1) 3-0 70
039 Wednesfield (10WMP) v Chasetown (8NP1W) 2-2 105 (replay Tue 4th 7.45) 1-3 231
040 Rugby Town (9UCP) v Evesham United (8SL1W) 1-0 225
041 Haughmond (10WMP) v Market Drayton Town (8NP1W) 1-1 98 (replay Tue 4th 7.45) 1-0 149

Zone 4
042 Kimberley Miners Welfare (10EMC) v Oadby Town (9UCP) 0-2 73
043 Loughborough Dynamo (8NP1E) v Bottesford Town (9NCEP) 2-4 96
044 Staveley Miners Welfare (9NCEP) v Lutterworth Town (10UC1) 3-0 220
045 Belper Town (8NP1E) v Lincoln United (8NP1E) 2-1 266
046 Worksop Town (9NCEP) v Carlton Town (8NP1E) (Sun 3.00) 2-1 435
047 Loughborough University (9MIDP) v Cleethorpes Town (8NP1E) 3-3 156 (replay Tue 4th 7.45) 0-1 231
048 A.F.C. Mansfield (8NP1E) v Rainworth Miners Welfare (10EMC) 1-0 157
049 Anstey Nomads (10UC1) v Clipstone (10EMC) 4-1 252
050 Grimsby Borough (10NCE1) v Long Eaton United (9MIDP) 1-0 87
051 Quorn (9MIDP) v South Normanton Athletic (9MIDP) 5-0 121

Zone 5
052 Stamford (8NP1E) v Peterborough Sports (8SL1E) 1-1 334 (replay Tue 4th 7.45) 3-4 351
053 Northampton Sileby Rangers (10UC1) v Wisbech Town (8NP1E) 1-1 109 (replay Tue 4th 7.45) 0-0 AET (0-0) 3-5p 209
054 Deeping Rangers (9UCP) v A.F.C. Rushden & Diamonds (7SPC) 1-1 347 (replay Tue 4th 7.45) 0-3 396
055 Harborough Town (9UCP) v Cambridge City (8SL1E) 1-2 254
056 Corby Town (8SL1E) v Dunstable Town (8SL1E) 3-3 372 (replay Tue 4th 7.45) 4-0 146
057 Biggleswade (9SSMP) v Soham Town Rangers (8IS1N) 3-2 138 (abandoned 60 minutes, serious injury) (re-match Tue 4th Sept 7.45) 3-5 138 again!
058 Thetford Town (9ECOP) v Godmanchester Rovers (9ECOP) (Fri 7.45) 0-5 121
059 Desborough Town (9UCP) v Kempston Rovers (8SL1E) 0-3 123
060 Bedford Town (8SL1E) v Dereham Town (8IS1N) 4-1 252
061 Histon (9ECOP) v Eynesbury Rovers (9UCP) 1-1 182 (replay Tue 7.45) 3-1 232
062 Daventry Town (9UCP) v Yaxley (8SL1E) 7-5 110
063 Barton Rovers (8SL1E) v Rothwell Corinthians (9UCP) 3-2 82
064 Spalding United (8NP1E) v Wellingborough Town (9UCP) 3-2 125

Zone 6
065 Waltham Abbey (8IS1SC) v Bury Town (8IS1N) 0-2 128
066 Felixstowe & Walton United (8IS1N) v Walthamstow (9ESSX) 0-1 305
067 A.F.C. Sudbury (8IS1N) v Mildenhall Town (8IS1N) 2-0 213
068 Heybridge Swifts (8IS1N) v West Essex (9ESSX) 3-0 206
069 Aveley (8IS1N) v Potters Bar Town (7ISP) 0-2 154
070 Hertford Town (8IS1SC) v Tilbury (8IS1N) 5-3 181
071 Stansted (9ESSX) v Takeley (9ESSX) (Sun 2.00) (at Bishop's Stortford) 0-1 207
072 Long Melford (9ECOP) v St. Margaretsbury (9ESSX) 3-1 107
073 Bowers & Pitsea (8IS1N) v Barking (8IS1N) (Fri 7.45) (at Aveley) 1-0 191
074 Coggeshall Town (8IS1N) v Witham Town (8IS1N) (Fri 7.45) 0-0 309 (replay Tue 4th 7.45) 3-1 379
075 Haverhill Rovers (9ECOP) v Maldon & Tiptree (8IS1N) 2-1 170
076 Brantham Athletic (9ECOP) v Welwyn Garden City (8SL1E) 1-0 84
077 Haringey Borough (7ISP) v Stanway Rovers (9ESSX) 1-0 151
078 Cheshunt (8IS1SC) v Canvey Island (8IS1N) 1-0 151
079 F.C. Romania (8IS1SC) v Grays Athletic (8IS1N) (at Aveley) (Sat 11.00) 2-0 146
080 Woodbridge Town (9ECOP) v Hadleigh United (9ECOP) 5-1 189
081 Basildon United (8IS1N) v Whitton United (9ECOP) 2-1 105
082 Great Wakering Rovers (8IS1N) v Wadham Lodge (now Leyton Athletic) (9ESSX) 4-1 122
083 F.C. Clacton (9ECOP) v Ware (8IS1SC) 2-4 132
084 Newmarket Town (9ECOP) v Hullbridge Sports (9ESSX) 2-1 124
085 Saffron Walden Town (9ESSX) v Hoddesdon Town (9ESSX) 4-1 293
086 Brentwood Town (8IS1N) v Sporting Bengal United (9ESSX) 1-1 137 (replay Wed 7.45) 3-1 158
087 Romford (8IS1N) v Baldock Town (9SSMP) (Sun 3.00) 3-2 98

Zone 7
088 Easington Sports (10HEL1W) v Chipping Sodbury Town (9WSTP) 1-2 191
089 Northwood (8IS1SC) v Longlevens (9HELP) 3-1 107
090 Ardley United (9HELP) v Burnham (10HEL1E) 2-4 86
091 A.F.C. Dunstable (8SL1E) v Swindon Supermarine (7SPS) 0-0 81 (replay Tue 4th 7.45) 0-3 132
092 Crawley Green (9SSMP) v Aylesbury United (8SL1E) 2-3 90
093 Kidlington (8SL1E) v Marlow (8IS1SC) 0-1 68
094 Thame United (8SL1E) v Berkhamsted (8SL1E) 0-2 120
095 Bishops Cleeve (9HELP) v North Greenford United (9SSMP) 5-2 93
096 Didcot Town (8SL1E) v Aylesbury (8SL1E) 1-1 129 (replay Tue 4th 7.45) 1-0 116
097 Brackley Town Saints (9HELP) v Hadley (9SSMP) (Mon 3.00) 0-0 111 (replay Wed 7.45) 0-1 70
098 Slimbridge (8SL1W) v Wantage Town (9HELP) 1-1 65 (replay Tue 4th 7.45) 0-1 133
099 Chalfont St. Peter (8IS1SC) v London Lions (10SSM1) 1-0 91
100 Beaconsfield Town (7SPS) v Uxbridge (8IS1SC) 2-0 97
101 Colney Heath (9SSMP) v Cinderford Town (8SL1W) 1-3 161
102 Harpenden Town (9SSMP) v Leverstock Green (9SSMP) 0-6 171
103 Brimscombe & Thrupp (9HELP) v Hayes & Yeading United (8IS1SC) 0-7 106
104 North Leigh (8SL1E) v Hanwell Town (8IS1SC) 2-4 92
105 Cirencester Town (8SL1W) v Windsor (9HELP) 5-0 128
106 Royal Wootton Bassett Town (9HELP) v Lydney Town (9HELP) 0-0 93 (replay Tue 7.45) 3-5 167

Zone 8
107 Tooting & Mitcham United (8IS1SC) v Horley Town (9COCOP) (Fri 7.45) 2-1 304
108 East Grinstead Town (8IS1SE) v South Park (8IS1SC) 1-0 116
109 Walton Casuals (7SPS) v Shoreham (9SCP) 6-0 172
110 Beckenham Town (9SCEP) v Epsom & Ewell (10COCO1) 2-2 75 (replay Tue 7.45) 3-0 AET (0-0) 95
111 Three Bridges (8IS1SE) v Phoenix Sports (8IS1SE) 2-3 86
112 Arundel (9SCP) v Herne Bay (8IS1SE) 1-7 155
113 Sittingbourne (8IS1SE) v Bearsted (9SCP) 2-0 204
114 Newhaven (9SCP) v Pagham (9SCP) 0-2 107
115 Cobham (9COCOP) v Egham Town (8IS1SC) 1-3 89
116 Cray Valley (P.M.) (9SCEP) v Ashford Town (Middlesex) (8IS1SC) (Sun 3.00) 4-1 87
117 Molesey (8IS1SC) v Lewes (7ISP) 0-0 92 (replay Wed 5th 7.00) 1-8 350
118 A.F.C. Croydon Athletic (9SCEP) v Hanworth Villa (9COCOP) 1-1 71 (replay Tue 4th 7.45) 1-0 74
119 Raynes Park Vale (9COCOP) v Spelthorne Sports (9COCOP) 1-1 92 (replay Tue 4th 7.45) 3-4 AET (3-3) 107
120 Carshalton Athletic (7ISP) v Horsham (8IS1SE) 0-1 274
121 Ashford United (8IS1SE) v Horsham Y.M.C.A. (9SCP) 0-2 266
122 A.F.C. Uckfield Town (9SCP) v Broadfields United (10SSM1) 4-1 57
123 Greenwich Borough (8IS1SE) v Lancing (9SCP) 3-7 66
124 Chipstead (8IS1SC) v Corinthian (9SCEP) 0-1 60
125 Loxwood (9SCP) v Erith Town (9SCEP) 1-1 76 (replay Mon 3rd 7.30) 1-4 74
126 Hythe Town (8IS1SE) v Worthing United (10SC1) 3-0 191
127 Whyteleafe (8IS1SE) v Saltdean United (9SCP) 1-1 116 (replay Tue 4th 7.45) 2-1 109
128 Corinthian Casuals (7ISP) v Croydon (9SCEP) 6-0 162
129 Ramsgate (8IS1SE) v Chatham Town (9SCEP) 2-1 252
130 C.B. Hounslow United (9COCOP) v Whitstable Town (8IS1SE) 0-2 116
131 Cray Wanderers (8IS1SE) v Rusthall (9SCEP) 1-1 111 (replay Wed 5th 7.45) 2-2 AET (1-1) 4-3p 274
132 Faversham Town (8IS1SE) v Hackney Wick (10ES1S) 4-1 206
133 Balham (9COCOP) v Thamesmead Town (8IS1SE) 0-2 97
134 Hastings United (8IS1SE) v V.C.D. Athletic (8IS1SE) 3-2 428
135 Sevenoaks Town (8IS1SE) v Bedfont Sports (8IS1SC) 1-0 129

Zone 9
136 Thatcham Town (8SL1W) v Bemerton Heath Harlequins (9WSSXP) 0-0 167 (replay Tue 4th 7.45) 2-3 154
137 Salisbury (7SPS) v Hamble Club (9WSSXP) 6-0 542
138 Binfield (9HELP) v Brockenhurst (9WSSXP) 2-1 187
139 Moneyfields (8SL1W) v Andover New Street (9WSSXP) 3-1 70
140 Hamworthy United (9WSSXP) v A.F.C. Totton (8SL1W) 1-0 109
141 Lymington Town (9WSSXP) v Frimley Green (10COCO1) (at New Milton Town) 2-0 68
142 Fleet Town (8SL1W) v Petersfield Town (10WSSX1) 3-1 141
143 United Services Portsmouth (10WSSX1) v Sholing (9WSSXP) (Fri 7.45) 1-3 111
144 A.F.C. Stoneham (10WSSX1) v Westfield (8IS1SC) 2-0 178
145 Baffins Milton Rovers (9WSSXP) v Hartley Wintney (7SPS) 1-4 181
146 Wimborne Town (7SPS) v Newport (IoW) (10WSSX1) 6-0 214
147 Melksham Town (8SL1W) v Blackfield & Langley (8SL1W) 1-0 216
148 Ascot United (9HELP) v Horndean (9WSSXP) 0-3 158
149 Winchester City (8SL1W) v Bournemouth (9WSSXP) 1-0 133

Zone 10
150 Bodmin Town (10SWPP) v Cadbury Heath (9WSTP) 2-2 120 (replay Wed 7.45) 1-4 also 120
151 Bideford (8SL1W) v Bristol Manor Farm (8SL1W) 2-2 214 (replay Tue 4th 7.45) 2-4 AET (2-2) 167
152 Bradford Town (9WSTP) v Paulton Rovers (8SL1W) 0-1 192
153 Hallen (9WSTP) v Bridport (9WSTP) 0-5 43
154 Barnstaple Town (8SL1W) v Shaftesbury (9WSSXP) 0-1 110
155 Plymouth Parkway (9WSTP) v Larkhall Athletic (8SL1W) 1-0 177
156 Portland United (9WSSXP) v Bitton (9WSTP) 0-2 157
157 Westbury United (9WSTP) v Saltash United (10SWPP) 3-0 55
158 Cheddar (10WST1) v Yate Town (8SL1W) 0-3 238
159 Willand Rovers (9WSTP) v Street (8SL1W) 1-2 187
160 Buckland Athletic (9WSTP) v Mangotsfield United (8SL1W) 2-0 137


(This post was edited by John Treleven on Sep 19, 2018, 5:10 PM)


COLFC
Junior Team Star

Aug 25, 2018, 7:26 PM

Posts: 95
Location:
Team(s):

Post #38 of 153 (9333 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

John, do you know when the draw for the next round is please?


HarryC
First Team Star

Aug 25, 2018, 7:38 PM

Posts: 2928
Location: Fleet
Team(s): Fleet, Aldershot, Chelsea

Post #39 of 153 (9299 views)
Shortcut
Re: [COLFC] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
John, do you know when the draw for the next round is please?


Draw for 1Q should be released 1pm on Tuesday


COLFC
Junior Team Star

Aug 25, 2018, 8:29 PM

Posts: 95
Location:
Team(s):

Post #40 of 153 (9223 views)
Shortcut
Re: [HarryC] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To

In Reply To
John, do you know when the draw for the next round is please?


Draw for 1Q should be released 1pm on Tuesday


Thanks


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 26, 2018, 8:50 AM

Posts: 8235
Location:
Team(s):

Post #41 of 153 (8873 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
Preliminary Round

009 Clitheroe (8NP1W) v Sunderland Ryhope C.A. (9NL1) 3-0 230


This one actually finished 6-6!


Edit - I think this is the first 6-6 in the FAC since 1991-92 (2nd Qualifying Round Replay Penrith 6-6 Dunston Federation Brewery) and only the 6th since World War II.


(This post was edited by Richard Rundle on Aug 26, 2018, 9:10 AM)


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 26, 2018, 11:03 AM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #42 of 153 (8760 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


cherryhopper
Chelsea Transfer Target

Aug 26, 2018, 12:46 PM

Posts: 4483
Location: The Premier League town of Bournemouth
Team(s): AFC Bournemouth, Verwood Town, Sunderland

Post #43 of 153 (8641 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

The ever reliable Non League paper also had Clitheroe winning 3-0 and says Salisbury and Hamble Club finished 0-0 listing the replay when the Whites actually won 6-0Laugh. They also got the two Aylesbury's mixed up saying United are hosting Didcot in a replay when they won 3-2 at Crawley Green!


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 27, 2018, 8:19 AM

Posts: 8235
Location:
Team(s):

Post #44 of 153 (8103 views)
Shortcut
Re: [cherryhopper] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

At least the first of those errors was the PA's fault, not the NLP.

Sunday results

46 Worksop Town 2-1 Carlton Town
71 Stansted 0-1 Takeley
87 Romford 3-2 Baldock Town
116 Cray Valley PM 4-1 Ashford Town (Middx)

Still to be played, the Monday game at Brackley Town Saints and the abandoned match at Biggleswade FC.

Five replays this week
Tuesday
61 Eynesbury Rovers v Histon
110 Epsom & Ewell v Beckenham Town

Wednesday
12 Guisborough Town v Albion Sports
86 Sporting Bengal United v Brentwood Town
150 Cadbury Heath v Bodmin Town

all others held over to the following week.


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 27, 2018, 8:34 PM

Posts: 8235
Location:
Team(s):

Post #45 of 153 (7775 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Monday result

Brackley Town Saints 0-0 Hadley

Replay Wednesday 30th August.


Rootin' Tootin'
Junior Team Star

Aug 28, 2018, 9:06 AM

Posts: 65
Location:
Team(s):

Post #46 of 153 (7546 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Does anyone know if the draw is made in these zone groups? Because, obviously some of the zones have odd numbers in them.


HarryC
First Team Star

Aug 28, 2018, 9:21 AM

Posts: 2928
Location: Fleet
Team(s): Fleet, Aldershot, Chelsea

Post #47 of 153 (7534 views)
Shortcut
Re: [Rootin' Tootin'] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately


In Reply To
Does anyone know if the draw is made in these zone groups? Because, obviously some of the zones have odd numbers in them.


The zones will have the other step 3 sides added that were exempt to 1Q round. last year the 10 zones were concetrated down to 5 zones for this round (e.g zone 9&10 plus step 3 sides form those areas became new zone 5),


John Treleven
Qatar World Cup bid member!

Aug 28, 2018, 1:05 PM

Posts: 16750
Location: Jersey
Team(s):

Post #48 of 153 (7252 views)
Shortcut
Post deleted by John Treleven [In reply to] or Reply Privately

 


Ropemaker
Man City Transfer Target!

Aug 29, 2018, 2:02 AM

Posts: 7307
Location: Surrey
Team(s): Hailsham Town

Post #49 of 153 (6324 views)
Shortcut
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Preliminary Round
028 Litherland R.E.M.Y.C.A. (9NWCP) v Leek Town (8NP1W) P-P
(F.A. investigation in to a Litherland R.E.M.Y.C.A. player's eligibility in their previous round v Charnock Richard)

Litherland expelled. Charnock Richard to play Leek Town on 4 Sept.
https://www.bbc.co.uk/sport/football/45337856



Just because you're paranoid, it doesn't mean they're not out to get you.


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

Aug 29, 2018, 7:18 AM

Posts: 8235
Location:
Team(s):

Post #50 of 153 (6262 views)
Shortcut
Re: [Ropemaker] F.A. Cup 2018-19 [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Preliminary Round Replays from Tuesday 28th August

61 Eynesbury Rovers 1-3 Histon
110 Epsom & Ewell 0-3 Beckenham Town

First page Previous page 1 2 3 4 5 6 7 Next page Last page  View All
 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3