Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: Other Cup Competitions:
2018-19 County Cup Summary - Part 04 - Birmingham

 



Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 19, 2019, 9:34 AM

Posts: 8302
Location:
Team(s):

Post #1 of 4 (257 views)
Shortcut
2018-19 County Cup Summary - Part 04 - Birmingham Can't Post or Reply Privately

Birmingham Senior Cup

Round 1
Solihull Moors 6-3 Coventry United
Alvechurch 0-2 Highgate United
Tamworth 2-0 AFC Wulfrunians
Lye Town 2-1 RAF
Stratford Town 0-0 Coventry City (Stratford Town won 3-1 on penalties)
Sutton Coldfield Town 1-1 Leamington (Leamington won 5-3 on penalties)
Coleshill Town 2-4 Aston Villa
Romulus 5-1 Walsall
Coventry Sphinx 0-3 Birmingham City
Nuneaton Borough 4-3 Burton Albion
Halesowen Town 3-0 Wolverhampton Wanderers
Rushall Olympic 0-3 West Bromwich Albion
Redditch United 2-0 Rugby Town
Boldmere St Michaels 1-4 Bedworth United

Round 2
Tamworth 0-0 Halesowen Town (Halesowen Town won 5-3 on penalties)
Redditch United 0-1 Highgate United
Nuneaton Borough 2-0 Solihull Moors
Leamington 5-1 Lye Town
Stratford Town 0-0 Aston Villa (Aston Villa won 5-4 on penalties)
Stourbridge 3-1 Romulus
Bedworth United 3-4 West Bromwich Albion
Hednesford Town 1-0 Birmingham City

Quarter Finals
Stourbridge 1-0 Halesowen Town
Hednesford Town 2-4 Aston Villa
Leamington 4-1 West Bromwich Albion
Nuneaton Borough 2-0 Highgate United

Semi-Finals
Leamington 2-1 Aston Villa
Stourbridge 1-2 Nuneaton Borough

Final (@ Birmingham City, 2/5/19)
Leamington 4-1 Nuneaton Borough


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 19, 2019, 9:36 AM

Posts: 8302
Location:
Team(s):

Post #2 of 4 (254 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 04 - Birmingham [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Birmingham Midweek Floodlit Challenge Cup

Round 1 Dudley Town 2-0 Cadbury Athletic
Black County Rangers 3-0 Studley
Cradley Town 2-1 Nuneaton Griff

Round 2 Wednesfield 2-0 GNP Sports
Bolehall Swifts 2-3 Smethwick Rangers
Racing Club Warwick 1-2 Chelmsley Town
Paget Rangers 2011 4-3 Coventry Copsewood
Dudley Town 3-0 Cradley Town
Black County Rangers 0-1 Atherstone Town
FC Stratford 4-4 Dudley Sports (Dudley Sports won 4-2 on penalties)
Coton Green 2-3 Tividale

Quarter Finals Atherstone Town 5-0 Smethwick Rangers
Dudley Town 0-4 Chelmsley Town
Tividale 5-1 Paget Rangers 2011
Dudley Sports 2-3 Wednesfield (tie awarded to Dudley Sports)

Semi-Finals Atherstone Town 2-0 Dudley Sports
Tividale 1-0 Chelmsley Town

Final (@ Sutton Coldfield Town, 23/4/19)
Atherstone Town 3-3 Tividale (Atherstone Town won 4-2 on penalties)


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 19, 2019, 9:40 AM

Posts: 8302
Location:
Team(s):

Post #3 of 4 (251 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 04 - Birmingham [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Birmingham Saturday Vase

Round 1
Oldbury United 0-3 Folly Lane BCOB
Woodlands WMC 2-3 Tipton Town
Redditch United reserves 1-2 Knowle
Birmingham Tigers 2-0 WLV Sport
Leamington Hibernian 0-1 AEI Rugby
Earlswood Town 9-0 Silhill
Triumph Athletic 2-2 Christ The King (Triumph Athletic won 6-4 on penalties) !!!!
Coventrians 8-1 Dunlop
Old Wulfrunians 1-1 Rugby (Rugby won 8-7 on penalties)
Willenhall Town 1-2 Team Dudley
Gornal Athletic 0-4 Sutton United
Central Ajax 0-6 Alcester Town
Wolverhampton United w/o-scr Copsewood (Coventry)
AFC Somers 1-4 FC Darlaston
Jet Blades 6-3 FC Premier 2008
CPA 1-7 Moors Academy
Darlaston Town 1874 0-2 AFC Solihull
Bulkington Sports & Social 3-1 Gornal
Halesowen Eagles scr-w/o Castle Vale Town
Enville Athletic 3-0 FC Shush
Coventry Alvis 2-0 Bustleholme
Birmingham University Medics 4-1 Shipston Excelsior
Northfield Town 2-2 Village (Village won 5-4 on penalties)
Boldmere Sports & Social Falcons 1-1 Wrens Nest (Boldmere Sports & Social Falcons won 5-3 on penalties)
Rugby Borough 0-2 Crown FMN
Whitnash Town 2-4 Continental Star
Coventry Plumbing 5-2 Birmingham Irish
Hampton 2-2 Wake Green Amateur (Wake Green Amateur won 4-3 on penalties)

Round 2
Rugby 4-4 Jet Blades (Rugby won 7-6 on penalties)
Wolverhampton United 5-2 Birmingham Tigers
Moors Academy 3-3 AFC Church (Moors Academy won 5-3 on penalties)
Earlswood Town 2-3 AEI Rugby
Barnt Green Spartak 2-2 Knowle (Knowle won 4-2 on penalties)
Sutton United 2-4 FC Darlaston
Birmingham University Medics 3-7 Boldmere Sports & Social Falcons
Continental Star 1-3 Castle Vale Town
Henley Forest of Arden 0-3 Coventry Colliery
Alcester Town 3-3 Coventrians (Alcester Town won 6-5 on penalties)
Enville Athletic 3-2 Crown FMN
Wake Green Amateur 1-0 Triumph Athletic
Village w/o-scr Folly Lane BCOB
AFC Solihull 3-0 Bulkington Sports & Social
Coventry Alvis 0-1 Tipton Town
Coventry Plumbing 6-2 Team Dudley

Round 3
Tipton Town 3-2 Moors Academy
FC Darlaston 1-3 Rugby
Coventry Plumbing 12-0 Wolverhampton United
Coventry Colliery w/o-scr AEI Rugby
Wake Green Amateur 2-3 Alcester Town
Knowle 0-2 Castle Vale Town
Village 4-0 AFC Solihull
Enville Athletic 2-2 Boldmere Sports & Social Falcons (Enville Athletic won 4-3 on penalties)

Quarter Finals
Enville Athletic 3-1 Coventry Plumbing
Village 3-1 Rugby
Tipton Town 4-4 Castle Vale Town (Tipton Town won 5-4 on penalties)
Coventry Colliery 0-1 Alcester Town

Semi-Finals
Alcester Town 1-3 Enville Athletic
Village 0-4 Tipton Town

Final (@ Birmingham FA HQ, 11/5/19)
Enville Athletic 0-3 Tipton Town


(This post was edited by Richard Rundle on May 19, 2019, 9:44 AM)


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 19, 2019, 9:47 AM

Posts: 8302
Location:
Team(s):

Post #4 of 4 (239 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 04 - Birmingham [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Birmingham Saturday Amateur Cup

Round 1
St Andrews Netherton Baggies 4-4 Continental Star U21 (Continental Star U21 won 7-6 on penalties)
Black Hercules 7-2 South Redditch Athletic
Lye Town Youth U21 2-2 Charlemont Star (Lye Town Youth U21 won 4-3 on penalties)

Round 2
Saint Michael 5-0 Alcester Town reserves
Tamworth U21 2-2 Halesowen Town U21 (Tamworth U21 won 4-3 on penalties)
Tipton Town reserves 2-1 Athletic Sparta
Shipston Excelsior reserves 2-1 Cadbury Athletic reserves
Selly Oak Methodist 0-4 Sutton Coldfield Town U21
Gurdwara GNP w/o-scr Delph Athletic
Silhill reserves 1-1 Claverdon (Claverdon won 6-5 on penalties)
Sutton Select Yellows 0-5 North Solihull
Highgate United U21 6-0 Stratford Town Colts
Bedworth Rangers 4-0 Halesowen Eagles
Village reserves 1-5 Knowle reserves
FC Stratford HGC 2-7 Continental Star U21
Netherton Tigers 1-4 Lye Town Youth U21
Connect Sports scr-w/o Sutton United reserves
Boldmere St Michaels BFL 5-1 Black Hercules
Sportsco Seniors 3-1 Wake Green Amateur reserves

Round 3
Claverdon 1-1 Bedworth Rangers (Bedworth Rangers won 5-4 on penalties)
Highgate United U21 9-1 Saint Michael
Boldmere St Michaels BFL 6-2 North Solihull
Sportsco Seniors 2-2 Sutton United reserves (Sportsco Seniors won 8-7 on penalties)
Sutton Coldfield Town U21 9-0 Shipston Excelsior
Continental Star U21 2-4 Tamworth U21
Tipton Town reserves 1-4 Gurdwara GNP
Knowle reserves 4-1 Lye Town Youth U21

Quarter Finals
Knowle reserves 0-4 Tamworth U21
Sutton Coldfield Town U21 0-1 Highgate United U21
Boldmere St Michaels BFL 7-1 Sportsco Seniors
Gurdwara GNP 1-1 Bedworth Rangers (Bedworth Rangers won 4-3 on penalties)

Semi-Finals
Highgate United U21 2-0 Boldmere St Michaels BFL
Tamworth U21 3-1 Bedworth Rangers

Final (@ Birmingham FA HQ, 6/4/19)
Highgate United U21 1-3 Tamworth U21

 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3