Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: Other Cup Competitions:
2018-19 County Cup Summary - Part 06 - Cheshire

 



Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 21, 2019, 6:26 PM

Posts: 8365
Location:
Team(s):

Post #1 of 2 (156 views)
Shortcut
2018-19 County Cup Summary - Part 06 - Cheshire Can't Post or Reply Privately

I know both Cheshire competitions have been superbly covered in this section already, but just to keep in the sequence I've repeated them here:

Cheshire Senior Cup

Round 1
Alsager Town 5-2 Barnton
Altrincham 0-2 Congleton Town
Cammell Laird 1907 3-0 Hyde United
Chester 2-1 Witton Albion
Crewe Alexandra 6-0 Cheadle Town
Macclesfield Town 3-0 Cheadle Heath Nomads
Northwich Victoria 1-2 Tranmere Rovers
Runcorn Linnets 6-1 Vauxhall Motors
Warrington Town 1-2 Stockport County

Round 2
Cammell Laird 1907 3-3 Alsager Town (Cammell Laird 1907 won 4-2 on penalties)
Congleton Town 6-1 Sandbach United
Crewe Alexandra 1-2 Nantwich Town
Macclesfield Town 0-1 Runcorn Town
Runcorn Linnets 1-1 Stalybridge Celtic (Runcorn Linnets won 5-4 on penalties)
Stockport County 1-0 1874 Northwich
Stockport Town 3-1 Tranmere Rovers
Winsford United 0-4 Chester

Quarter Finals
Nantwich Town 1-0 Chester
Runcorn Linnets 4-1 Congleton Town
Runcorn Town 0-1 Stockport County
Cammell Laird 1907 0-0 Stockport Town (Cammell Laird 1907 won 5-3 on penalties)

Semi-Finals
Nantwich Town 3-0 Stockport County
Runcorn Linnets 2-1 Cammell Laird 1907 (tie awarded to Cammell Laird 1907)

Final (@ Altrincham, 24/4/19)
Nantwich Town 5-2 Cammell Laird 1907


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 21, 2019, 6:29 PM

Posts: 8365
Location:
Team(s):

Post #2 of 2 (153 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 06 - Cheshire [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Cheshire Amateur Cup

Round 1
Blacon Youth Club 2-1 Upton AA
Broadheath Central w/o-scr AFC Macclesfield
Heswall 4-2 Cheadle Heath Nomads reserves
Cheadle Town reserves 3-4 Styal
Congleton VR 6-0 Lymm
Dukinfield Athletic 0-6 Lostock Gralam
Govan Atheltic 6-0 Eastham Ferry
Helsby 5-2 Witton Albion Development
High Lane 7-3 Altrincham Hale
Higher Bebington Kelma 0-3 Poulton Royal
Holmes Chapel Hurricanes 2-0 Ashville
Malpas 2-0 Club AZ
Mellor 1-4 Ellesmere Port Town
Mersey Royal 2-4 Altrincham reserves
Moore United 0-3 Vauxhall Motors reserves
Newton Athletic 5-3 Grappenhall Sports
Old Altrinchamians 0-0 Poynton (Old Altrinchamians won 3-0 on penalties)
Princes Villa JFC 1-4 Upton Juniors
Shaftesbury Youth Club 3-0 Neston Nomads
Stoconians 2-7 Newton (Wirral)
West Kirby 1-0 Egerton
Willaston scr-w/o Capenhurst Villa
Wilmslow Albion 0-3 Mallaby
Wirral SB 2-2 Stockport Georgians (Stockport Georgians won 4-3 on penalties)

Round 2
Broadheath Central 1-1 Blacon Youth Club (Blacon Youth Club won 9-8 on penalties)
Capenhurst Villa 1-2 Helsby
Crewe 3-0 Winsford Over 3 Grange
Ellesmere Port Town 1-0 Lostock Gralam
Heswall 1-4 Dukinfield Town
Holmes Chapel Hurricanes 0-5 Poulton Royal
High Lane 2-3 Govan Athletic
Knutsford 1-1 Altrincham reserves (Altrincham reserves won 4-2 on penalties)
Mallaby 1-1 Styal (Mallaby won 5-3 on penalties)
Middlewich Town 0-0 Newton Athletic (Newton Athletic won 5-4 on penalties)
Newton (Wirral) 2-0 Congleton VR
Old Altrinchamians 2-0 Malpas
Shaftesbury Youth Club w/o-scr Ellesmere Port
Stockport Georgians 2-0 Chester Nomads
Upton Juniors 2-4 West Kirby
Vauxhall Motors reserves 6-1 Mersey Valley

Round 3
Blacon Youth Club 1-4 Altrincham reserves (tie awarded to Blacon Youth Club)
Dukinfield Town 2-2 Newton (Wirral) (Newton (Wirral) won 5-3 on penalties)
Ellesmere Port Town 2-1 Crewe
Helsby 2-0 Mallaby
Newton Athletic 1-3 Govan Athletic
Old Altrinchamians 1-3 Shaftesbury Youth Club
West Kirby 1-1 Stockport Georgians (Stockport Georgians won 5-3 on penalties)
Vauxhall Motors reserves 4-2 Poulton Royal

Quarter Finals
Blacon Youth Club 6-1 Shaftesbury Youth Club
Ellesmere Port Town 6-4 Newton (Wirral)
Stockport Georgians 2-3 Helsby
Vauxhall Motors reserves 3-1 Govan Athletic

Semi-Finals
Helsby 2-1 Ellesmere Port Town
Vauxhall Motors reserves 1-2 Blacon Youth Club

Final (@ Vauxhall Motors, 5/4/19)
Blacon Youth Club 6-0 Helsby

 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3