Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: Other Cup Competitions:
2018-19 County Cup Summary - Part 09 - Derbyshire

 



Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 28, 2019, 9:18 AM

Posts: 8366
Location:
Team(s):

Post #1 of 5 (177 views)
Shortcut
2018-19 County Cup Summary - Part 09 - Derbyshire Can't Post or Reply Privately

Derbyshire Senior Cup

Round 1
Ilkeston Town 4-3 Pinxton
Heanor Town 6-0 Holbrook Sports
Sandiacre Town Youth 1-3 Long Eaton United
Borrowash Victoria 0-0 Dronfield Town (Dronfield Town won 5-4 on penalties)
Clay Cross Town 3-2 Graham Street Prims
FC Bolsover 2-3 Shirebrook Town
Belper United 3-1 Stapenhill
South Normanton Athletic 3-1 New Mills

Round 2
Alfreton Town 1-1 Glossop North End (Alfreton Town won 5-4 on penalties)
Matlock Town 5-1 Shirebrook Town
Belper Town 6-0 Dronfield Town
Clay Cross Town 3-0 Ashbourne
Gresley 1-2 Mickleover Sports
South Normanton Athletic 1-2 Long Eaton United
Belper United 3-1 Ilkeston Town
Buxton 3-1 Heanor Town

Quarter Finals
Clay Cross Town 3-2 Long Eaton United
Alfreton Town 2-0 Buxton
Mickleover Sports 3-1 Belper United
Matlock Town 2-1 Belper Town

Semi-Finals
Matlock Town 2-4 Alfreton Town
Mickleover Sports 4-1 Clay Cross Town

Final (@ Derby County, 24/4/19)
Mickleover Sports 1-2 Alfreton Town


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 28, 2019, 9:19 AM

Posts: 8366
Location:
Team(s):

Post #2 of 5 (175 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 09 - Derbyshire [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Derbyshire Divisional Cup (North)

Round 1
Furness Vale 1-1 Dronfield Town reserves (Dronfield Town reserves won 4-3 on penalties)
Cromford 2-8 Tideswell United reserves
Melandra Castle 3-4 Wirksworth Ivanhoe
Buxton reserves 1-2 Baslow
Matlock Town reserves 6-1 Bradwell Sports
Bakewell Town 1-2 Whaley Bridge Athletic
Shirebrook Town reserves 2-0 Chesterfield Town
Bamford 1-3 Wirksworth Town
Dove Holes 8-3 Buxworth
Shirebrook Rangers & Juniors 3-5 Asha

Round 2
Tintwistle Athletic 6-2 Ashover
Rowsley 86 3-1 Baslow
Asha 1-3 Chapel Town
Shirebrook Town reserves 2-3 Wirksworth Ivanhoe
Whaley Bridge Athletic 10-1 Dove Holes
Dronfield Town reserves w/o-scr Glossop North End
Tideswell United reserves 0-6 Matlock Town reserves
Wirksworth Town 1-2 Swanwick Pentrich Road

Quarter Finals
Rowsley 86 2-3 Dronfield Town reserves
Matlock Town reserves 1-0 Swanwick Pentrich Road
Whaley Bridge Athletic 5-2 Chapel Town
Tintwistle Athletic 3-0 Wirksworth Ivanhoe

Semi-Finals
Tintwistle Athletic 1-2 Rowsley 86
Whaley Bridge Athletic 6-0 Matlock Town reserves

Final (@ Matlock Town, 17/4/19)
Whaley Bridge Athletic 4-1 Rowsley 86


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 28, 2019, 9:21 AM

Posts: 8366
Location:
Team(s):

Post #3 of 5 (174 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 09 - Derbyshire [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Derbyshire Divisional Cup (South)

Round 1
Derby Singh Brothers 4-1 Melbourne Dynamo

Round 2
Heanor Town reserves 0-4 Ripley Town
Holbrook St Michaels 0-1 Mickleover RBL
Gresley reserves 3-1 Rolls Royce Leisure
Mickleover Sports reserves 1-0 Derby Singh Brothers
Willington 3-3 Allestree (Allestree won 5-4 on penalties)
Little Eaton w/o-scr AFC Kilburn
Long Eaton United 2-1 Hilton Harriers Seniors
Punjab United bye

Quarter Finals
Long Eaton United 3-1 Allestree
Gresley reserves 1-2 Mickleover RBL
Little Eaton 1-3 Mickleover Sports reserves
Punjab United 1-5 Ripley Town

Semi-Finals
Mickleover RBL 1-0 Ripley Town
Mickleover Sports reserves 1-0 Long Eaton United

Final (@ Ilkeston Town, 1/4/19)
Mickleover RBL 2-1 Mickleover Sports reserves


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 28, 2019, 9:23 AM

Posts: 8366
Location:
Team(s):

Post #4 of 5 (173 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 09 - Derbyshire [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Derbyshire Junior Cup (North)

Round 1
Dronfield Town "A" 4-4 Dronfield Woodhouse Sports & Social (Dronfield Woodhouse Sports & Social won 4-3 on penalties)
Tibshelf Seniors 5-2 New Tupton Ivanhoe
Buxworth reserves 0-4 Blazing Rag (2000)
Rowsley 86 reserves 6-4 Youlgrave United
Whaley Bridge Athletic reserves 3-1 Darley Dale Lions
Railway (Whaley) 8-0 Winster
Tipsy Road 2-3 Hathersage

Round 2
Rowsley 86 reserves 5-1 Chapel Town reserves
Hathersage 5-2 Railway (Whaley)
Bakewell Town reserves 4-4 Blazing Rag (2000) (Blazing Rag (2000) won 4-3 on penalties)
Tintwistle Athletic EDS 3-2 Dronfield Woodhouse Sports & Social
Fairfield 6-3 Stoney Middleton
Calver 0-3 Whaley Bridge Athletic reserves
Chinley 1-4 Tibshelf Seniors
Clowne Wanderers O35 0-4 Dove Holes reserves

Quarter Finals
Tintwistle Athletic EDS 1-0 Rowsley 86 reserves
Fairfield 3-0 Dove Holes reserves
Tibshelf Seniors 1-0 Hathersage
Blazing Rag (2000) 4-3 Whaley Bridge Athletic reserves

Semi-Finals
Tintwistle Athletic EDS 2-3 Blazing Rag (2000)
Fairfield 3-2 Tibshelf Seniors

Final (@ Shirebrook Town, 10/4/19)
Fairfield 3-1 Blazing Rag (2000)


Richard Rundle
Man City Transfer Target!

May 28, 2019, 9:25 AM

Posts: 8366
Location:
Team(s):

Post #5 of 5 (172 views)
Shortcut
Re: [Richard Rundle] 2018-19 County Cup Summary - Part 09 - Derbyshire [In reply to] Can't Post or Reply Privately

Derbyshire Junior Cup (South)

Round 1
Holbrook St Michaels Development 6-1 South Normanton Colts
Derby Athletic 3-1 Bargate Rovers
AFC Kilburn Development 0-4 Wirksworth Town reserves
Melbourne Dynamo reserves 3-0 Netherseal St Peter's Sports

Round 2
Ashbourne reserves 2-4 Holbrook St Michaels Juniors
Derby Athletic 3-3 Hilton Harriers Seniors reserves (Hilton Harriers Seniors reserves won 4-2 on penalties)
South Normanton United 3-2 Sherwin
Holbrook St Michaels Development 3-2 Derby City Corinthians
Little Eaton reserves 5-2 Melbourne Dynamo reserves
Tansley Juniors 3-1 Willington reserves
Wirksworth Town reserves 3-1 Wirksworth Ivanhoe reserves
Asha reserves bye

Quarter Finals
Hilton Harriers Seniors reserves 10-0 South Normanton United
Tansley Juniors 5-2 Asha reserves
Holbrook St Michaels Development 6-1 Wirksworth Town reserves
Holbrook St Michaels Juniors 4-4 Little Eaton reserves (Holbrook St Michaels Juniors won 7-6 on penalties)

Semi-Finals
Tansley Juniors 1-2 Hilton Harriers Seniors reserves
Holbrook St Michaels Juniors 0-2 Holbrook St Michaels Development

Final (@ Long Eaton United, 8/4/19)
Hilton Harriers Seniors reserves 1-2 Holbrook St Michaels Development

 
 


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3