Non League Matters - The Continuation of Tonys english Football Site 



  Main Index MAIN
INDEX
Search Posts SEARCH
POSTS
Who's Online WHO'S
ONLINE
Log in LOG
IN

Home: Non League Football Information: FA Competitions: Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20: Edit Log



John Treleven
Qatar World Cup bid member! / Moderator

Sep 22, 2019, 8:24 AM

Posts: 17662
Location: Jersey
Team(s):


Views: 19910
Re: [John Treleven] F.A. Cup 2019-20 or Reply Privately

F.A. Cup 2019-20

Second Qualifying Round

Draw released Monday 9th September

3p.m. Saturday 21st September unless stated

The 116 survivors (after 21 replays) were joined by the 44 Level 6 / Step 2 exempted teams

The 5 zones of the previous round were reduced to 4 by amalgamating the previous rounds zones 3 and 4 in to the "new" zone 3

Teams that transferred zones from the previous round
Witton Albion from 1 to 2
Corby Town and Stamford from 3 to 2

There are 4 ties between two exempted teams - 3, 4, 16, 36

Level 6 - 44
Level 7 - 64
Level 8 - 38 (Grays Athletic were subsequently removed)
Level 9 - 14
Level 10 - none, the last two lost in Q1 replays (Arundel and Sutton Athletic) - however March Town United were later reinstated and lost in Q2

A Level 9 survivor is guaranteed from tie 34

Zone 1 (12 exempted Northern teams & 18 survivors)
01 Marine (8NP1NW) v Dunston (8NP1NW) 1-2 396
02 Southport (6NN) v Scarborough Athletic (7NPP) 5-2 875
03 Chester (6NN) v Altrincham (6NN) 1-1 1,804 (replay Tue 7.45) 0-1 952
04 Curzon Ashton (6NN) v Blyth Spartans (6NN) 4-4 189 (replay Tue 7.45) 0-1 481
05 Bradford (Park Avenue) (6NN) v Morpeth Town (7NPP) 2-4 217
06 Irlam (9NWCP) v York City (6NN) (Sat 12.30) (B.B.C. Sport) 0-2 798
07 Ashton United (7NPP) v Pontefract Collieries (8NP1NW) 1-0 192
08 Colne (8NP1NW) v Ossett United (8NP1NW) 0-0 252 (replay Tue 7.45) 4-0 377
09 1874 Northwich (9NWCP) v Whitby Town (7NPP) (2.00) 0-1 357
10 F.C. United of Manchester (7NPP) v Warrington Town (7NPP) 1-2 1,263
11 Trafford (8NP1NW) v Darlington (6NN) 1-3 795
12 Gateshead (6NN) v Ramsbottom United (8NP1NW) 6-0 480
13 Guiseley (6NN) v Stockton Town (9NL1) 1-0 483
14 Lancaster City (7NPP) v Spennymoor Town (6NN) 0-5 294
15 Runcorn Town (9NWCP) v Farsley Celtic (6NN) 1-3 168

Zone 2 (7 exempted Northern teams & 23 survivors)
16 Alfreton Town (6NN) v King’s Lynn Town (6NN) 1-1 335 (replay Tue 7.45) 1-2 712
17 Stamford (8NP1SE) v Boston United (6NN) 0-4 671
18 Leamington (6NN) v Chasetown (8NP1SE) 2-2 395 (replay Tue 7.45) 2-1 AET (1-1) 339
19 Kettering Town (6NN) v Sutton Coldfield Town (8NP1SE) 1-1 421 (replay Tue 7.45) 1-2 222
20 Belper Town (8NP1SE) v Witton Albion (7NPP) 0-0 503 (replay Tue 7.45) 1-0 AET (0-0) 279
21 Loughborough Dynamo (8NP1SE) v Tamworth (7SPC) 0-3 416
22 A.F.C. Telford United (6NN) v Nantwich Town (7NPP) 0-3 718
23 Rushall Olympic (7SPC) v Gainsborough Trinity (7NPP) 2-0 249
24 Halesowen Town (8SL1C) v Stratford Town (7SPC) 4-1 611
25 Boston Town (9UCP) v Leek Town (8NP1SE) 0-4 125
26 Buxton (7NPP) v Corby Town (8SL1C) 5-0 264
27 Matlock Town (7NPP) v Kidsgrove Athletic (8NP1SE) 1-2 377
28 Hednesford Town (7SPC) v Barwell (7SPC) 3-2 393
29 Kidderminster Harriers (6NN) v Stafford Rangers (7NPP) 0-0 950 (replay Tue 7.45) 0-3 663
30 Coalville Town (7SPC) v Stourbridge (7SPC) 1-2 315

Zone 3 (16 exempted Southern teams & 56 survivors)
31 Beaconsfield Town (7SPS) v Hemel Hempstead Town (6NS) 1-0 211
32 Corinthian Casuals (7ISP) v Chelmsford City (6NS) 2-0 374
33 Kingstonian (7ISP) v March Town United (10ES1N) 3-0 227
(delayed to Wed 25th Sept 7.45 after F.A. investigation in to Grays Athletic (8IS1N) ineligible player in a previous round.)
34 Walthamstow (9ESSX) v Abbey Rangers (9COCOP) 1-1 245 (replay Tue 7.45) 1-2 190
35 Balham (9COCOP) v Royston Town (7SPC) 3-5 233
36 Tonbridge Angels (6NS) v Eastbourne Borough (6NS) 1-2 538
37 Margate (7ISP) v Concord Rangers (6NS) 3-1 362
38 Hendon (7SPS) v Deeping Rangers (9UCP) 3-2 195
39 St. Ives Town (7SPS) v Canvey Island (8IS1N) 0-0 187 (replay Tue 7.45) 2-3 AET (2-2) 194
40 Maidstone United (6NS) v Cheshunt (7ISP) 4-1 1,129
41 Potters Bar Town (7ISP) v Hornchurch (7ISP) 2-0 184
42 Bishop’s Stortford (7ISP) v Peterborough Sports (7SPC) 1-2 297
43 Dulwich Hamlet (6NS) v Bognor Regis Town (7ISP) 6-1 1,689
44 Flackwell Heath (9HELP) v Slough Town (6NS) 0-3 484
45 Billericay Town (6NS) v Basildon United (8IS1N) 1-0 1,106
46 Tooting & Mitcham United (8IS1SC) v Dorking Wanderers (6NS) 1-0 326
47 Hadley (9ESSX) v Ramsgate (8IS1SE) 1-0 202
48 Lewes (7ISP) v Bowers & Pitsea (7ISP) 1-2 479
49 Cray Wanderers (7ISP) v Soham Town Rangers (8IS1N) (Sun 3.00) 5-2 184
50 Harrow Borough (7SPS) v Carshalton Athletic (7ISP) 0-1 157
51 Biggleswade (8SL1C) v Chertsey Town (8IS1SC) (Sun 3.00) 1-3 272
52 Biggleswade Town (7SPC) v Ware (8IS1SC) 1-2 199
53 Badshot Lea (9COCOP) v Hayes & Yeading United (7SPS) 0-4 189
54 Lowestoft Town (7SPC) v Needham Market (7SPC) 4-0 495
55 Barton Rovers (8SL1C) v Hitchin Town (7SPC) 0-1 381
56 Enfield Town (7ISP) v Braintree Town (6NS) 2-0 532
57 Maldon & Tiptree (8IS1N) v Wingate & Finchley (7ISP) 4-2 149
58 Moneyfields (8SL1S) v Whyteleafe (8IS1SE) 0-2 132
59 Hartley Wintney (7SPS) v Chichester City (8IS1SE) 0-0 473 (replay Tue 7.45) 0-1 210
60 Horsham (7ISP) v Dartford (6NS) 0-2 902
61 St. Albans City (6NS) v Worthing (7ISP) 2-2 473 (replay Tue 7.45) 3-1 637
62 Kings Langley (7SPC) v Folkestone Invicta (7ISP) 4-0 335
63 Haringey Borough (7ISP) v Staines Town (8IS1SC) 5-0 343
64 Farnborough (7SPS) v Wealdstone (6NS) 0-5 404
65 Welling United (6NS) v Chipstead (8IS1SC) 7-0 388
66 Chesham United (7SPS) v Hampton & Richmond Borough (6NS) 1-2 430

Zone 4 (3 exempted Northern teams, 6 exempted Southern teams & 19 survivors)
67 Weston super Mare (7SPS) v Merthyr Town (7SPS) 2-1 388
68 Sholing (8SL1S) v Weymouth (6NS) 0-3 515
69 Hereford (6NN) v Truro City (7SPS) 5-2 1,116
70 Portland United (9WSSXP) v Salisbury (7SPS) 0-1 574
71 Havant & Waterlooville (6NS) v Taunton Town (7SPS) 2-1 473
72 Cirencester Town (8SL1S) v Chippenham Town (6NS) 2-2 336 (replay Tue 7.45) 3-4 AET (2-2) 349
73 Tavistock (9WSTP) v Highworth Town (8SL1S) 4-0 189
74 Tiverton Town (7SPS) v Bristol Manor Farm (8SL1S) 2-4 241
75 Poole Town (7SPS) v Hungerford Town (6NS) 2-1 427
76 Swindon Supermarine (7SPS) v Bath City (6NS) 0-4 461
77 Oxford City (6NS) v North Leigh (8SL1C) 7-0 334
78 Kidlington (8SL1C) v Gloucester City (6NN) 0-5 197
79 Brackley Town (6NN) v Cinderford Town (8SL1S) 4-0 397
80 Blackfield & Langley (7SPS) v Dorchester Town (7SPS) 1-0 161

Hadley, Tavistock and Abbey Rangers are the three remaining Level 9 / Step 5 teams


(This post was edited by John Treleven on Sep 26, 2019, 7:58 AM)


Edit Log:
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 22, 2019, 8:26 AM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 22, 2019, 8:28 AM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 22, 2019, 5:21 PM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 23, 2019, 9:45 AM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 23, 2019, 2:45 PM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 23, 2019, 2:46 PM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 23, 2019, 2:47 PM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 23, 2019, 2:47 PM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 24, 2019, 4:02 PM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 25, 2019, 7:11 AM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 25, 2019, 7:26 AM
Post edited by John Treleven (Qatar World Cup bid member!) on Sep 26, 2019, 7:58 AM


free hit counters

Search for (options) HOSTED BY SUMMIT SOCCER v.1.2.3